Da biste ronili nije neophodno da se nalazite u besprekornoj formi, niti da budete odličnog zdravlja, ipak određene provere su nephodne pre nego uzmete svoju bocu sa kiseonikom i zaronite ispod površine mora ili okeana.
Za one koji se bave ronjenjem amaterski neophodno je izvršti osnovnu proveru opšteg zdravstvenog stanja, naročito disajnih puteva i krvnog pritiska. U nekim školama za ronjenje ove provere su obavezne, dok se u nekim drugim sve svodi na ispunjavanje kartona o istoriji vaših bolesti i ključnih psihofizičkih karakteristika. Tako se ronjenjem ne mogu baviti osobe koje boluju od astme, od čestih nesvestica, drugih bolesti pluća i srca, ali i trenutnih mučnina i povraćanja.
Ronjenjem nećete moći da se bavite ni ukoliko imate problema sa variranjem pritiska, jer su najučestalije povrede koje se dešavaju tokom ronjenja, upravo rezultat promena u vazdušnom pritisku i naše reakcije na njih. Sa većom dubinom, pritisak raste, a eventualna oštećenja koja se mogu javiti kao posledica varijacija u pritisku jesu povrede sinusa i slušnog aparata.
Uglavnom se ronjenje zabranjuje i osobama koje boluju od šećerne bolesti, iako se poslednjih godina vodi intenzivna borba da se dokaže da voda, pritisak i ronjenje ne mogu uticati na pogoršanje zdravstvenog stanja dijabetičara, ukoliko se ishranom i lekovima nivo šećera u krvi održava na minimalnim vrednostima tri meseca uoči ronjenja.
Kao i u svim drugim sportovima, vladanje po uputstvima stručnih lica i trenera na duži rok će popraviti opšte fizičko stanje i izdržljivost kod ljiudi, jer vežbanje u vodi jeste daleko učinkovitije s obzirom na nekoliko puta veći otpor sa kojim se telo suočava.
Dokazano je da ronjenje pozitivno deluje i na psihičko stanje jer voda, poput one u akvarijumu sa ribicama, umiruje, opušta i ublažuje stres, a nakon dužeg bavljenja ronjenjem i sami ćete savladati nove umirujujće tehnike disanja.
Da biste bez brige uživali u čarima ronjenja savetujemo da:
- - Odlazite na redovne zdravstvene kontrole;
- - Redovno vežbate;
- - Na ronjenje odlazite naspavani i odmorni;
- - Koristite svu propisanu zaštitnu opremu;
- - Uredno planirate ronilačke aktivnosti kako bi se izbegao bespotreban napor i trošenje organizma.
Ukupno 1
Dragana Tripković
posted on 26. februar 2020. 10.09.18 CETUkupno 1
Morate biti ulogovani za postavljanje komentara.
Kliknite ovde da se ulogujete